• Rok Marii Konopnickiej

     • 23 maja 2022 r. przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej – polskiej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki. 14.10.2021 r. Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. Z tego względu zapraszamy uczniów I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej w Suwałkach do wzięcia udziału w konkursie plastycznym inspirowanym twórczością patronki naszej szkoły. Uczestnicy konkursu powinni stworzyć pracę ( rysunek, obraz, kolaż, grafikę komputerową itp.) odnoszącą się do utworów M. Konopnickiej i złożyć ją u nauczyciela polonisty do 23. 05. 2022 r.

      Uczniów klas trzecich zachęcamy również do wzięcia udziału w II Szkolnym Konkursie Wiedzy o Życiu i Twórczości Marii Konopnickiej. Konkurs odbędzie się 23. 05. 2022 r. Zainteresowanych prosimy o zgłoszenie się do nauczycieli języka polskiego do 19.05. 2022 r.

     • Kangur Matematyczny 2022

     • 17 marca 2022 roku odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu KANGUR MATEMATYCZNY. Wzięło w niej udział 22 uczniów naszej szkoły. Aż dziewięcioro z nich uzyskało wyróżnienie. Są to: Aleksander Łoboda (1 Cyber), Anna Kowalik (1 Cyber), Maksymilian Gałkowski (1B), Gabriela Wasilewska (3Bpp), Karol Rytwiński (3Bpp) - uczniowie pana Jana Żukowskiego, Anna Jurkiewicz (2A), Julia Truszczyńska (2A) - uczennice pani Barbary Górowskiej, Bogumiła Żukowska (3A), Radosława Żukowska (2MN) - uczennice pana Cezarego Kacprzyka.

      Wszystkim serdecznie gratulujemy!

     • Sukces w Olimpiadzie wiedzy o HIV I AIDS

     • Troje uczniów naszej szkoły: Julia Jankowska, Maja Piątek oraz Maciej Wierzchowski z klasy 2C, 13 maja brało udział w Wojewódzkim Etapie Olimpiady Wiedzy o HIV i AIDS. Cała trójka uzyskała tytuł finalisty.  Opiekunkami uczniów były p. Marzanna Kamińska i p. Beata Wyszkowska.

     • Sukcesy w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „EUREKA 2022”

     • W tegorocznej edycji Konkursu Fizycznego „Eureka 2022” udział wzięło 17 uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Suwałkach. Najwyższą liczbę punktów w szkole i w swojej kategorii „Żak” zdobył Łukasz Wojczulis z klasy 3B, uczeń p. Teresy Łaskowskiej. Natomiast w kategorii „Junior” najwięcej punktów uzyskał Aleksander Łoboda z klasy 1 Cyber, uczeń p. Agnieszki Balcer-Romanowskiej.

      Wyróżnienia w Konkursie otrzymało również 4 innych uczestników z klas :

      • 3B  - Piotr Smokowski,
      • 2A  - Anna Jurkiewicz i Artur Smokowski,
      • 1A MN - Radosław Szymanowski.

      Łukaszowi, Aleksandrowi i pozostałym uczestnikom Konkursu gratulujemy, życząc dalszych sukcesów.

     • I Spotkanie Suwalskich Programistów

     • Serdecznie zapraszam uczniów naszej szkoły zainteresowanych tematem programowania do wspólnego spotkania i dyskusji. Dla uczniów jest to doskonała szansa na poznanie lokalnego środowiska programistów, weryfikację wiedzy teoretycznej, sprawdzenie swoich umiejętności i predyspozycji, a być może nawiązanie współpracy owocującej przyszłym zatrudnieniem.

      Pierwsze spotkanie pod hasłem #01 Orzeł wylądował odbędzie się 17 maja 2022 r. w Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach (ul. Innowacyjna 1). Agenda spotkania obejmuje trzy tematy, prezentowane przez praktyków programistów z wieloletnim stażem które będą zalążkiem do dalszej dyskusji:

      1. Po co są spotkania i dlaczego warto brać w nich udział? - Szymon Liszewski - programista .NET. Przez ostatnie lata tworzy rozwiązania w oparciu o systemy ERP firmy Comarch.
      2. Flutter by Google - kilka szybkich kroków i aplikacja mobilna gotowa. - Łukasz Konopko - absolwent Politechniki Warszawskiej (i naszej Szkoły), Team Lider oraz Doradca IT. Od kilku lat tworzy systemy informatyczne wraz z zintegrowanymi z nimi aplikacjami mobinymi.
      3. Zatrudnij robota do pracy, czyli kilka słów o automatyzacjach. - Łukasz Dmitruk - pasjonat nowoczesnych technologii. Od  5lat pracuje w Code&Pepper, aktualnie w roli QA Engineer’a, dbając o jakość oprogramowania tworzonego dla branzy Fintech.

      Więcej informacji o spotkaniach programistów oraz formularz rejestracyjny na stronie http://rezerwat.it.

     • Posłanki do Sejmu Dzieci i Młodzieży zwyciężyły w województwie z drugą punktacją w Polsce

     • Zakończyły się eliminacje do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Uczennice naszego liceum Aleksandra Chodkiewicz i Maja Kałęka z klasy 1D zajęły w nich pierwsze miejsce w województwie podlaskim, znajdując się w bardzo nielicznej grupie szkół z drugą punktacją w Polsce.

      1 czerwca wezmą udział w posiedzeniu młodzieżowego sejmu i jako jedyne z województwa zostały wyróżnione zaproszeniem do uczestnictwa w seminarium w Sulejówku 14 maja oraz w obradach komisji sejmowej w gmachu sejmu 15 maja. 31 maja wezmą z kolei udział w obradach związanych z tematem przewodnim tegorocznej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży: „Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranej bohaterki lub bohatera.”

      Ola i Maja opracowały i rozpropagowały postać Antoniny Krynickiej, bohaterskiego żołnierza Związku Armii Zbrojnej i Armii Krajowej, zesłanej potem na 10 lat do sowieckich obozów na Syberii. Zebrały też materiały dotyczące jej męża Wacława i syna Ryszarda, którzy oddali za Polskę życie, walcząc w ZWZ i AK. Wystąpiły z wnioskiem do Rady Miejskiej w Suwałkach o nadanie jednej z ulic imienia Rodziny Krynickich. Wniosek ten został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej.

      Uczennice przygotowywały się pod opieką prof. Marka Urbanowicza, który był opiekunem już 24 posłów do Sejmu Dzieci i Młodzieży.

      Gratulujemy!

     • Historia pełna emocji...

     • Uczeń kl. IIIDpp Michał Walczuk zdobył tytuł Laureata XLVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej.

      Jest to bardzo trudna, wieloetapowa olimpiada, która wymaga dużej wiedzy i umiejętności. Michał zdobywał te umiejętności i rozwijał swoje zainteresowania historyczne pod profesjonalną opieką Pani Małgorzaty Kap. Cieszymy się, że zakończyły się one tak spektakularnym sukcesem na miarę całego kraju.

      Michał otrzymał także tytuł Finalisty Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej „Losy żołnierza i oręża polskiego” zakres tematyczny od Obertyna do Wiednia (1531-1683).

      Gratulujemy!