• Terminy ogólnopolskich finałów konkursów polonistycznych

     • UWAGA!!!

      Ogólnopolskie finały konkursów polonistycznych odbędą się w naszej szkole 17 maja (piątek) 2024 r.:

      • 8.00-9.00 - "Z poprawną polszczyzną na co dzień"  (zadanie finałowe: napisanie opowiadania na podstawie historyjki obrazkowej),
      • 11.00-12.00 - "Z ortografią na co dzień" - (zadanie finałowe: dyktando).
     • Program Erasmus+ w naszej Szkole

     • W I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Suwałkach od 8 lat realizowane są działania w ramach programu Erasmus+. Umożliwia on wyjazdy nauczycieli na kursy językowe i szkolenia metodyczne. Program skierowany jest też do młodzieży, która uczestniczy w wymianie międzynarodowej,

      Wielu nauczycieli szkoły poszerzyło swoje kompetencje językowe i dydaktyczne na licznych szkoleniach we Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, na Malcie i Cyprze.

      W dniach 15-20 stycznia 2024 roku uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w wyjezdzie do Sewilli w Hiszpanii. Realizowali oni program wymiany ekologiczno-kulturalno-językowej ze szkołą CENTRO PRIVADO DE EUSENANZA z Sewilli. W ramach tego wyjazdu uczniowie wzięli udział w licznych zajęciach realizowanych w szkole oraz w Sewilli i okolicy. Podczas tego wyjazdu mieli także zajęcia z języka hiszpańskiego, nauczyli się tańców hiszpańskich, rozegrali mecze sportowe  oraz poznali tradycyjną hiszpańską kuchnię. Dla wszystkich była to niezwykła niezapomniana przygoda!

     • Awans do etapu centralnego Olimpiady Geograficznej

     • Z dumą i radością informujemy, że uczennica naszej Szkoły Anna Jurkiewicz zakwalifikowała się do Finału 50. Olimpiady Geograficznej, Nauczycielem przygotowującym Anię do olimpiady jest p. Krzysztof Reszczyński.

      Gratulujemy i życzymy powodzenia w Finale, który odbędzie się w dniach 18-21 kwietnia 2024 r. w Łodzi.

     • Awans do etapu centralnego LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

     • Z ogromną radością i dumą informujemy, że  Anna Jurkiewicz z klasy IVA - uczennica p. M. Markowskiej - została zakwalifikowana do zawodów ogólnopolskich LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

      Olimpiada Literatury i Języka Polskiego składa się z kilku etapów. Najpierw uczennica napisała obszerną wypowiedź argumentacyjną, za którą uzyskała bardzo wysoką punktację. Etap pisemny zawodów II stopnia składał się z dwóch części: rozprawki i testu językowego. Wyniki z tej części pozwoliły Ani zakwalifikować się do etapu ustnego. Jury w Białymstoku wysoko oceniło jej wypowiedzi, dzięki czemu jako jedyna uczennica z Suwałk weźmie udział w części pisemnej etapu centralnego LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

      Cieszymy się ogromnie i życzymy sukcesu.

     • Filozofia – intelektualna przygoda!

     • Na taką przygodę zdecydował się Aleksander Łoboda z klasy 3 Cyber – uczeń p. Małgorzaty Powichrowskiej. Aleksander wziął udział w Olimpiadzie Filozoficznej, która sklada się z kilku etapów: najpierw napisał esej, na podstawie którego został zakwalifikowany do etapu okręgowego. Etap okręgowy składał się z dwóch części: testu z historii filozofii i egzaminu ustnego. Wysokie wyniki pozwoliły Aleksandrowi zakwalifikować się do etapu centralnego tejże olimpiady. To niebywały sukces. Cieszymy się ogromnie i trzymamy kciuki!

     • Koncert z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych

     • Dnia 1 marca na długiej przerwie upamiętniliśmy ofiarę żołnierzy niezłomnych złożoną na ołtarzu wolności Ojczyzny. Żołnierze, którzy nie zgadzali się z narzuconym systemem komunistycznym byli wyklęci przez nową, sprzyjającą sowietom władzę i ich potomków. Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły przypomniał nam, jak ważna jest WOLNOŚĆ!

      Program przygotowany pod kierownictwem nauczycieli: p. Małgorzaty Kap, p. Beaty Kierejszy i p. Joanny Sochoń zaprezentowali uczniowie klas:

      IB: Amelia Chalecka, Lidia Grześ, Gaja Klimaszewska, Jakub Sienica,

      IC: Julia Bigielis,

      IIA: Anna Bacewicz, Jan Sawicki,

      IID: Patrycja Leszczyńska,

      IIID: Marcelina Kierejsza.

     • Kwalifikacje do finałów ogólnopolskich konkursów polonistycznych

     • Do finału Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z poprawną polszczyzną na co dzień” zakwalifikowali się uczniowie: Lidia Haraburda (1E), Karol Kamiński (3B), Kornelia Leończuk (4C), Piotr Modzelewski (4D), Wojciech Sawicki (4B), Małgorzata Ulikowska (3B) , Bartosz Urban (3B).

      Do finału Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z ortografią na co dzień” zakwalifikowali się: Małgorzata Arasim (3D), Lena Czajka (1A), Emilia Śniecińska (2C) , Wojciech Sawicki (4B).

      Zakwalifikowanym uczniom gratulujemy!

      Informacje na temat terminów ogólnopolskich finałów obu konkursów zostaną podane przez organizatorów 4 marca 2024 r., o czym powiadomią  uczniów nauczyciele poloniści.