• Michał Wojnicz
      • Michał Wojnicz

      • 25.11.2021 10:31
      • Michał Wojnicz (1865-1930), rewolucjonista, antykwariusz i bibliofil, urodził się w miejscowości Telsze na terenie dzisiejszej Litwy. Uczył się w Szawlach, następnie w szkole technicznej w Wilnie, a po przeprowadzce z rodzicami do Suwałk, w tutejszym gimnazjum, obecnie I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Konopnickiej.
      • Po ukończeniu sześciu klas suwalskiego gimnazjum Wojnicz studiował prawo i chemię na uniwersytecie w Moskwie, gdzie uzyskał tytuł licencjonowanego farmaceuty. W 1885 r. związał się ruchem rewolucyjnym Proletariat Ludwika Waryńskiego i przyjął pseudonim Wilfryd. Aresztowano go podczas próby uwolnienia innych konspiratorów uwięzionych w Warszawie przez władze carskie. Po osiemnastomiesięcznym pobycie w Cytadeli Warszawskiej został zesłany na pięć lat na Syberię do miejscowości Tunka w Guberni Irkuckiej. Spotkał tam i zaprzyjaźnił się m.in. z Józefem Piłsudskim, który także przebywał w tej samej miejscowości na zesłaniu. W niejasnych okolicznościach udało mu się zbiec w 1890 r. z Syberii i przedostać do Europy, gdzie ostatecznie osiedlił się w Londynie.

        W Wielkiej Brytanii początkowo związał z zamieszkującą tam antycarską opozycją. Z czasem jednak zerwał z działalnością konspiracyjną i rozpoczął działalność antykwaryczną. Specjalizował się w starodrukach i średniowiecznych manuskryptach. Szybko zdobył reputację jednego z najpoważniejszych i najbardziej szanowanych antykwariuszy w Europie. Był dostawcą wielu cennych dzieł do m.in. biblioteki British Museum. Pod koniec życia przeprowadził się do USA i tam zmarł w 1930 r.

        Nazwisko Wojnicza nierozerwalnie związane jest z tzw. Manuskryptem Wojnicza (Voynich Manuscript), pergaminową księgą, którą w 1912 r. kupił od jezuitów we Włoszech. Manuskrypt ten jest chyba najsłynniejszą, a zarazem najbardziej tajemniczą księgą średniowiecza. Obok szczególnie rozbudowanej części botanicznej, znajdują się w nim również części poświęcone m.in. astrologii, kosmologii i medycynie. Największą tajemnicą jest jednak sam tekst, napisany niezrozumiałym alfabetem i w nieznanym języku, którego do tej pory nikomu nie udało się odczytać, mimo że próbowali tego najlepsi amerykańscy wojskowi kryptografowie z okresu I i II wojny światowej, różni naukowcy i mnóstwo amatorów. Niedawne badania radiowęglowe pozwoliły datować pergamin Manuskryptu na początek XV w., również zastosowane barwniki są zgodne z technologią stosowaną w tej epoce. To wszystko co wiemy na pewno na jego temat. Internet pełen jest najprzeróżniejszych teorii i prób rozszyfrowania Manuskryptu. Poświęcono tym próbom także wiele filmów – zarówno amatorskich, jak i kręconych np. przez BBC . Manuskrypt jest stale obecny w światowej kulturze masowej, występuje w licznych powieściach (m.in. „Indiana Jones i kamień filozoficzny”), grach komputerowych (Assassin’s Creed IV), powstały utwory muzyki klasycznej jemu poświęcone.

        Manuskrypt Wojnicza znajduje się obecnie w dziale ksiąg rzadkich biblioteki Uniwersytetu Yale w USA, a całą jego treść można obejrzeć m.in. na stronie: LINK

      • Wróć do listy artykułów