Ogłoszenia biblioteki

Drodzy uczniowie, nauczyciele i rodzice!

Mimo ponownej izolacji i nauki zdalnej  do dyspozycji całej społeczności szkolnej pozostaje biblioteka i jej zbiory. Na e-mail biblioteki szkolnej  można wysyłać zamówienia na książki i inne materiały niezbędne do  pracy i nauki. Skompletowane zamówienia można będzie odebrać następnego dnia po złożeniu zapotrzebowania przy portierni szkoły.

Książki będzie można również zwracać zachowując następujące zasady: Książki należy zapakować w folię lub torebkę foliową, napisać swoje imię , nazwisko i klasę i zostawić w wyznaczonym miejscu przy portierni szkoły.

Zachowamy wszelkie wskazane przez służby sanitarno- epidemiologiczne zalecenia      i środki zapobiegania rozprzestrzeniania się epidemii. Wszystkich przybywających do szkoły prosimy również o ich stosowanie.

biblosuw1@wp.pl

Zapraszamy 

P.S. Tym, którzy znają i korzystają – ku pamięci, a tym, którzy dotąd nie korzystali – ku zachęcie i pomocy, kilka informacji o możliwości dostępu zdalnego do literatury.

https://lektury.gov.pl/

Serwis „Wolne lektury” https://wolnelektury.pl/

Utworzony przy współpracy z Biblioteką Narodową serwis oferujący szkolne lektury w formacie elektronicznym, które można przeglądać on-line, a także m.in. ściągnąć na twardy dysk komputera.  Każda z e-książek jest uzupełniona przypisami i komentarzami. W portalu uczniowie mogą przeszukiwać teksty lektur pod kątem występujących w nich motywów literackich, powiązań z innymi książkami, przynależności gatunkowej i rodzajowej itp.

Polska Biblioteka Cyfrowa „POLONA”

Polona to nowoczesny portal, który udostępnia w sieci zbiory Biblioteki Narodowej. Opublikowane w niej cyfrowe kopie książek, czasopism, map, nut, fotografii i rycin można nie tylko oglądać, ale także pobierać i dowolnie wykorzystywać – za darmo.

http://www.chmuraczytania.pl/catalog.php

Planet eBook

https://www.planetebook.com/

Portal w języku angielskim dotyczący formatu PDF. Zapewniono także dostęp do dużego zbioru książek w tym formacie.

Otwórz Książkę

http://otworzksiazke.pl/ to cyfrowa kolekcja książek udostępnionych publicznie przez autorów – polskich naukowców.

Online Biology Book

Na stronie znajduje się książka do nauki podstaw biologii (w języku angielskim) przygotowana przez M. J. Farabee. Dostępne jest też glossarium, które może służyć jako krótki słownik biologiczny.

Internet Archive: Text Archive

Oferuje dostęp do kilku baz (Million Book Project, Children’s Library, Project Gutenberg, Arpanet, Open Source Books) z tekstami z literatury.

Archiwum internetowe oferuje ponad 20 000 000  książek i tekstów do pobrania za darmo. Istnieje również kolekcja 1,3 miliona nowoczesnych książek elektronicznych, które mogą być pożyczone przez każdego, kto ma bezpłatne konto archive.org.

Projekt Gutenberg http://www.gutenberg.org/

Największy zbiór (ponad 10 tys. tytułów) tekstów literatury światowej w wersjach oryginalnych. Najwięcej utworów w języku niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim. Strona w języku angielskim.

IntraText Digital Library
Około 5 tys. książek w kilku językach. Strona archiwalna.

Biblioteka Literatury Polskiej w Internecie 

https://literat.ug.edu.pl/

Serwis polonistyczny „Hamlet”

http://hamlet.edu.pl/interpretacja
Teksty, opracowania, komentarze, konteksty (filozofia, sztuka, kultura) i wiele więcej.

http://staropolska.pl/  

STAROPOLSKA to serwis naukowo-edukacyjny poświęcony dawnej literaturze polskiej w kontekście dziedzictwa kultury europejskiej. Jego zasadniczą częścią jest biblioteka utworów staropolskiego piśmiennictwa oraz towarzyszący jej wybór opracowań, materiał ikonograficzny i dźwiękowy.

Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa

https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra

 The Complete Works of William Shakespeare http://shakespeare.mit.edu/
Dzieła wszystkie William’a Shakespeare’a w oryginale.

Bibliotheca Augustana

https://www.hs-augsburg.de/~harsch/augustana.html
Zawiera zbiór utworów i dzieł pisarzy, poetów, filozofów w językach oryginalnych. (html).

Wirtualna Biblioteka Inżyniera

http://www.wbi.budmedia.pl/ – to przedsięwzięcie polegające na niekomercyjnym udostępnianiu informacji w postaci opracowań, referatów i innych publikacji przekazanych nieodpłatnie przez ich Autorów i udostępnianych także nieodpłatnie całemu środowisku inżynierskiemu w formie elektronicznej w formacie pdf, poprzez internet.

Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego

https://www.bibliotekacyfrowa.pl/dlibra  bogate zasobów dziedzictwa kulturowego zawartego w jej zbiorach. Umożliwia ona dostęp do cyfrowych kopii najcenniejszych zabytków kultury piśmienniczej, kolekcji dzieł sztuki oraz materiałów regionalnych.

e-biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

https://crispa.uw.edu.pl/

Księgozbiór Wirtualny Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES”

http://digital.fides.org.pl/dlibra

Gallica–  to 70 tys. dokumentów cyfrowych, 1200 pełnych tekstów, 80 tys. obrazów, w tym wiele dzieł dzieł literackich i dokumentów życia społecznego z okresu rewolucji francuskiej.

Federacja Bibliotek Cyfrowych

https://fbc.pionier.net.pl/ Zbiory polskich instytucji kultury on-line. Nasza baza liczy już ponad 6,7 miliona obiektów!

https://polska-poezja.pl – audio – na stronie  poezja czytana przez najlepszych polskich aktorów

Ninateka

https://ninateka.pl/   – Kino, teatr oraz muzeum za darmo i bez wychodzenia z domu? Ninateka cały czas publikuje dla was nowości, jak zawsze za darmo, bez reklam oraz bez konieczności rejestracji.

 SZUKAJ W ARCHIWACH

https://szukajwarchiwach.pl/

Serwis, którego celem jest udostępnienie w internecie opisów materiałów archiwalnych z archiwów państwowych i innych instytucji. Większość z nich prezentowana wraz ze skanami. Dostęp jest otwarty – nie wymaga logowania i jest bezpłatny.

Linki do stron, portali, poradników i otwartych zasobów edukacyjnych – propozycji Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz instytucji działających na rzecz oświaty

no i oczywiście wszelkie płatne e-booki , dostępne w księgarniach internetowych, firmach typu Legimi, Publio, itp.

Zachęcamy do przejrzenia zasobów poszczególnych bibliotek i portali.

Pozdrawiamy

Nauczyciele bibliotekarze  I LO w Suwałkach

 

Zostaw odpowiedź