TWOJA KREW, MOJE ŻYCIE

Moi drodzy,

Codziennie spotykamy się na szkolnych korytarzach i w szkolnych salach. Dziś chciałbym zwrócić się do Was z prośbą, która nie jest związana ze szkołą.

Jak doskonale wiecie zbliżają się wakacje, czas wyjazdów, wspaniałych przygód, ale i większej liczby wypadków. W związku z tym szpitale i stacje krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi. O dzielenie się tym bezcennym darem, którego nie da się niestety wyprodukować, a który pozwala ratować zdrowie i życie wieku ludzi. Wy, jako młodzi, zdrowi ludzie, macie szansę na wsparcie lekarzy i potrzebujących krwi pacjentów.

Aby zostać krwiodawcą, należy przede wszystkim mieć ukończone 18 lat i czuć się zdrowym. O tym, jakie są inne wymagania oraz ewentualne przeciwwskazania przeczytacie na stronie internetowej, do której link znajduje się na końcu tego wpisu. Tam też znajdziecie informację, gdzie i kiedy możecie oddać krew, jak wygląda cały proces od wejścia aż do opuszczenia stacji krwiodawstwa. Znajdziecie także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Zapraszam Was również do kontaktu ze mną, w miarę kompetencji i wiedzy, postaram się odpowiedzieć na Wasze pytania albo skieruję do właściwej osoby.

Sam od ponad 10 lat jestem dawcą i chcę Wam przekazać, że sprawia mi to ogromną satysfakcję. Nie przynosi to korzyści materialnych (poza kilkoma czekoladami i dniem wolnym od pracy czy szkoły), ale świadomość, że w ten sposób pomagamy w walce o zdrowie i życie drugiego człowieka jest największą zapłatą. Zachęcam Was do włączenia się w akcję Honorowego Krwiodawstwa i to nie tylko w okresie letnim, ale przez cały rok. To uzależnia, jednak takie uzależnienie jest godne pochwały. Pokażcie, że wchodząc w pełnoletniość, potraficie nie tylko korzystać z przywilejów, ale również reprezentować postawę godną dojrzałych, świadomych ludzi, obywateli. Zachęćcie też Waszych kolegów, Wasze koleżanki – razem raźniej.

Zapraszam do zapoznania się z informacjami na stronie i do wzięcia udziału w tej szlachetnej akcji. Suwalska stacja krwiodawstwa znajduje się przy budynku szpitala i jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7-14.

Na zakończenie przeczytajcie o wrażeniach Waszych kolegów ze szkoły, którzy w tym roku po raz pierwszy zdecydowali się na oddanie krwi. Jakie to przeżycie i czy planują dalej dzielić się bezcennym darem?

Paweł Odojewski

 

Olaf:
Miła atmosfera, warto poświęcić chwilę czasu na coś, co może uratować komuś życie. Poprawia samopoczucie, a darmowe słodycze też mile widziane. Na pewno wybiorę się jeszcze raz.

Mateusz M:
Jako zachętę mogę powiedzieć, że mają dobre słodycze tylko już po 2 czekoladzie ciężko idzie
A tak poważnie to można powiedzieć, że prawie nic nie czuć i mają fajną załogę w szpitalu

Michał:
Szczerze mówiąc, nie trwało to jakoś długo, a spodziewałem się, że będzie dużo wypełniania dokumentów albo będzie się czekało dłuższy czas na badanie i określenie możliwości oddania krwi, ale okazało się, że poszło szybko i sprawnie. Sam personel był przyjaźnie nastawiony, profesjonalny i odpowiadał na każde pytanie. Co do samego pobierania krwi, to przebiegło bezproblemowo i co najlepsze bezboleśnie. Jestem pewny, że w przyszłości jeszcze nie raz pójdę oddać krew.

Wojtek:
Pierwsza wizyta była naprawdę zaskoczeniem, choć podchodziłem trochę do tego sceptycznie, bo jednak nie wiedziałem, czy to boli albo czy nie zasłabnę, to jednak się na to zdecydowałem. Wyszło bardzo przyjemnie. Panie, które tam były bardzo zwracały uwagę na wszystkich oraz rozmawiały z Tobą, jakby znały Cię od kilku lat. Pierwsze ukłucie rozwiało wszelkie wątpliwości o możliwym zasłabnięciu, oraz o tym, że to będzie boleć. Gdy już oddawałem krew byłem pod stałym nadzorem Pań i nawet, jak zrobiło mi się delikatnie ciepło, to od razu dostałem kubek wody. Na pewno wybiorę się następnym razem na oddawanie krwi, bo myśl, że mogę komuś pomoc zwykłym przejściem się na 30 minut do szpitala bardzo mnie motywuje. POLECAM I POZDRAWIAM, BARDZO DOBRE CZEKOLADY SIĘ DOSTAJE. 

Wszystko o krwiodawstwie:

https://krwiodawcy.org/

 Suwalski oddział

http://www.rckik.bialystok.pl/Outposts/OutpostDetails/14

Zostaw odpowiedź