Drodzy czytelnicy: uczniowie, nauczyciele, rodzice!

Nikt nie wie jak długo normalny dostęp do tradycyjnych książek będzie prawie niemożliwy (przypominam: w sytuacjach wyższej konieczności zamówienie na e-mail biblosuw1@wp.pl ).

Tym, którzy znają i korzystają- ku pamięci, a tym, którzy dotąd nie korzystali -ku zachęcie i pomocy, kilka informacji o możliwości dostępu zdalnego do literatury.

https://lektury.gov.pl/

 Serwis „Wolne lektury” https://wolnelektury.pl/

Utworzony przy współpracy z Biblioteką Narodową serwis oferujący szkolne lektury w formacie elektronicznym, które można przeglądać on-line, a także m.in. ściągnąć na twardy dysk komputera.  Każda z e-książek jest uzupełniona przypisami i komentarzami. W portalu uczniowie mogą przeszukiwać teksty lektur pod kątem występujących w nich motywów literackich, powiązań z innymi książkami, przynależności gatunkowej i rodzajowej itp.

Polska Biblioteka Cyfrowa „POLONA”
Polona to nowoczesny portal, który udostępnia w sieci zbiory Biblioteki Narodowej. Opublikowane w niej cyfrowe kopie książek, czasopism, map, nut, fotografii i rycin można nie tylko oglądać, ale także pobierać i dowolnie wykorzystywać – za darmo.

http://www.chmuraczytania.pl/catalog.php

Planet eBookhttps://www.planetebook.com/
Portal w języku angielskim dotyczący formatu PDF. Zapewniono także dostęp do dużego zbioru książek w tym formacie.

Otwórz Książkę     http://otworzksiazke.pl/ to cyfrowa kolekcja książek udostępnionych publicznie przez autorów – polskich naukowców.

Online Biology Book
Na stronie znajduje się książka do nauki podstaw biologii (w języku angielskim) przygotowana przez M. J. Farabee. Dostępne jest też glossarium, które może służyć jako krótki słownik biologiczny.

Internet Archive: Text Archive
Oferuje dostęp do kilku baz (Million Book Project, Children’s Library, Project Gutenberg , Arpanet, Open Source Books) z tekstami z literatury.

Archiwum internetowe oferuje ponad 20 000 000  książek i tekstów do pobrania za darmo. Istnieje również kolekcja 1,3 miliona nowoczesnych książek elektronicznych, które mogą być pożyczone przez każdego, kto ma bezpłatne konto archive.org.

Projekt Gutenberg http://www.gutenberg.org/
Największy zbiór (ponad 10 tys. tytułów) tekstów literatury światowej w wersjach oryginalnych. Najwięcej utworów w języku niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim. Strona w języku angielskim.

IntraText Digital Library
Około 5 tys. książek w kilku językach. Strona archiwalna.

Biblioteka Literatury Polskiej w Interneciehttps://literat.ug.edu.pl/

Serwis polonistyczny „Hamlet” http://hamlet.edu.pl/interpretacja
Teksty, opracowania, komentarze, konteksty (filozofia, sztuka, kultura) i wiele więcej.

http://staropolska.pl/  STAROPOLSKA to serwis naukowo-edukacyjny poświęcony dawnej literaturze polskiej w kontekście dziedzictwa kultury europejskiej. Jego zasadniczą częścią jest biblioteka utworów staropolskiego piśmiennictwa oraz towarzyszący jej wybór opracowań, materiał ikonograficzny i dźwiękowy.

Jagiellońska Biblioteka Cyfrowahttps://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra

 The Complete Works of William Shakespeare http://shakespeare.mit.edu/
Dzieła wszystkie William’a Shakespeare’a w oryginale.

Bibliotheca Augustanahttps://www.hs-augsburg.de/~harsch/augustana.html
Zawiera zbiór utworów i dzieł pisarzy, poetów, filozofów w językach oryginalnych. (html).

Wirtualna Biblioteka Inżynierahttp://www.wbi.budmedia.pl/ -to przedsięwzięcie polegające na niekomercyjnym udostępnianiu informacji w postaci opracowań, referatów i innych publikacji przekazanych nieodpłatnie przez ich Autorów i udostępnianych także nieodpłatnie całemu środowisku inżynierskiemu w formie elektronicznej w formacie pdf, poprzez internet. For

Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiegohttps://www.bibliotekacyfrowa.pl/dlibra  bogate zasobów dziedzictwa kulturowego zawartego w jej zbiorach. Umożliwia ona dostęp do cyfrowych kopii najcenniejszych zabytków kultury piśmienniczej, kolekcji dzieł sztuki oraz materiałów regionalnych.

e-biblioteka Uniwersytetu Warszawskiegohttps://crispa.uw.edu.pl/

Księgozbiór Wirtualny Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES”http://digital.fides.org.pl/dlibra

Gallica to 70 tys. dokumentów cyfrowych, 1200 pełnych tekstów, 80 tys. obrazów, w tym wiele dzieł dzieł literackich i dokumentów życia społecznego z okresu rewolucji francuskiej.

Federacja Bibliotek Cyfrowychhttps://fbc.pionier.net.pl/ Zbiory polskich instytucji kultury on-line. Nasza baza liczy już ponad 6,7 miliona obiektów!

https://polska-poezja.pl – audio- na stronie  poezja czytana przez najlepszych polskich aktorów

Ninateka-  https://ninateka.pl/   -Kino, teatr oraz muzeum za darmo i bez wychodzenia z domu? Ninateka cały czas publikuje dla was nowości, jak zawsze za darmo, bez reklam oraz bez konieczności rejestracji.

 SZUKAJ W ARCHIWACH  https://szukajwarchiwach.pl/
Serwis, którego celem jest udostępnienie w internecie opisów materiałów archiwalnych z archiwów państwowych i innych instytucji. Większość z nich prezentowana wraz ze skanami. Dostęp jest otwarty – nie wymaga logowania i jest bezpłatny.

linki do stron, portali, poradników i otwartych zasobów edukacyjnych – propozycji Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz instytucji działających na rzecz oświaty

·        E-podręczniki
·        Portal Scholaris
·        Podlaska Platforma Edukacyjna
·        Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”
·        Muzykoteka Szkolna
·        Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
·        Centrum Nauki Kopernik
·        Przystanek Historia Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej
·        Portale tematyczne IPN
·        Telewizja Polska bliżej dzieci i młodzieży

no i oczywiście wszelkie płatne e-booki , dostępne w księgarniach internetowych, firmach typu Legimi, Publio, itp.

  1. EMPIK PREMIUM BEZPŁATNIE NA 60 DNI- https://www.empik.com/czas-w-domu

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Zachęcam do przejrzenia zasobów poszczególnych bibliotek i portali. #zostanwdomu

Pozdrawiam

Alicja Kozłowska biblioteka I LO

Zostaw odpowiedź