Nasze koleżanki posłankami do Sejmu Dzieci i Młodzieży

Zakończyły się eliminacje do XXV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Wzięła w nich udział młodzież ze szkół w całej Polsce, w tym także z województwa podlaskiego. Drugie miejsce w województwie zajęły uczennice z naszego liceum-Klaudia Borys z kl. II c i Aleksandra Gołaszewska z kl. I d. Zadaniem do wykonania podczas eliminacji było opisanie działalności posła z okresu dwudziestolecia międzywojennego, który służył też ojczyźnie w czasie II wojny światowej. Uczennice miały także rozpropagować tę postać na Suwalszczyźnie. Wybrały wielkiego, ale prawie całkowicie zapomnianego posła, senatora i ministra w czasach dwudziestolecia międzywojennego i w czasach II wojny światowej, założyciela Polskiej Organizacji Wojskowej, przywódcy Obozu Zjednoczenia Narodowego, pułkownika Adama Koca. Ten znany polityk urodził się w Suwałkach i uczył w naszej szkole, a chociaż zmarł za granicą i pochowany został w Oksfordzie, na swoim nagrobku kazał zamieścić napis SUWALCZANIN.

Klaudia i Ola zrobiły film o tym bohaterze („Zapomniany patriota – Adam Koc”) i zamieściły go na youtube. Sporządziły biogram polityka, wygłosiły na jego temat kilkanaście wykładów w różnych szkołach i instytucjach kulturalno-oświatowych, propagowały tę postać w lokalnych mediach: w prasie, radiu i telewizji, a także rozdawały ulotki z informacjami na temat Adama Koca. Działały pod kierunkiem prof. Marka Urbanowicza, który był opiekunem już 22 posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Klaudia i Aleksandra pojadą 1 czerwca na uroczystą sesję do Warszawy.

Gratulujemy!

Życiorys Adama Koca i film o nim, zamieszczamy na stronie szkoły.

 

Zostaw odpowiedź