Rodzina Polonijna w I LO w Suwałkach

I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Suwałkach  realizuję projekt współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu Rodzina Polonijna. Stroną umowy z Ministerstwem Edukacji Narodowej  jest Fundacja Bliżej Polski, zaś „Konopnicka”  oraz Polska Szkoła Forum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Madrycie są beneficjentami projektu.

W ramach projektu w dniach 26 – 29 października 2018 r. w Suwałkach  przebywała grupa polskiej młodzieży z Madrytu, która wspólnie z kolegami z II EF naszego Liceum uczestniczyła w wykładzie dr. Jarosława Schabieńskiego nt.: Rola pieśni patriotycznej w drodze do niepodległości a podczas warsztatów historycznych uczniowie obu szkół uczniowie wspólnie przygotowywali w różnej formie prezentacje dotyczące polskiego patriotyzmu na przestrzeni wieków.

Ślady wielkich Polaków młodzież odkrywała także podczas zwiedzania Suwałk i okolic. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawy Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Odkrywaniu walorów krajoznawczo – turystycznych Suwalszczyzny był  dedykowany wyjazd studyjny do  Pokamedulskiego Klasztoru Wigierskiego, Klasztoru Podominikańskiego w Sejnach, Smolan, Puńska, Jeleniewa (degustacja potraw kuchni regionalnej), Smolnik,  nad jezioro Hańcza, do Trójstyku granic oraz do Stańczyk.

Odbyły się także wspólne zajęcia lekcyjne, spotkania  z dyrekcją i nauczycielami.

W listopadzie 2018 r. odbyła się rewizyta, to uczniowie „Konopnickiej”  z II EF spotkali się z polską młodzieżą w Madrycie. Był to kolejny etap projektu – budowania planów dalszej współpracy miedzy szkołami.

Zostaw odpowiedź