1 grudnia – Światowy Dzień AIDS

 

Obchody Światowego Dnia AIDS zostały ustalone na 38 sesji zgromadzenia ONZ 27 października 1988 roku. Dzień ten przypomina nam, że epidemia HIV jest ciągle aktualnym problemem zdrowia publicznego. Wprowadzenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) spowodowało spadek zakaźności wśród  osób zakażonych wirusem HIV, a co za tym idzie spadek liczby zachorowań na AIDS oraz zgonów na AIDS. Dzięki zastosowaniu coraz to nowszej generacji leków zmieniło się oblicze choroby – ze śmiertelnej na przewlekłą. Nowoczesne leki pozwalają osobom zakażonym HIV w miarę normalnie funkcjonować, opóźniając skutecznie rozwój wirusa w organizmie, a tym samym opóźniając rozwój pełnoobjawowej choroby.

Zmienił się również profil osób, które zakażają się wirusem HIV. Już nie mówi się o szczególnych grupach ryzyka, lecz o zachowaniach ryzykownych, które narażają na zakażenie. Wirusem HIV można zakazić się trzema drogami: poprzez kontakt z krwią chorego, stosunki seksualne z osobą zakażoną oraz przeniesienie wirusa z zakażonej matki na dziecko.

Pomimo, że epidemia HIV jest znana od wielu lat, niektórzy ludzie wciąż myślą, że HIV ich nie dotyczy, lecz prawdą jest, że dotyczy wszystkich. Obecnie w Polsce od początku epidemii w 1985 r. do maja 2018 roku zakażonych ogółem jest 23153 osób, 3612 osób zachorowało na AIDS, a 1398 chorych zmarło. Od 1 stycznia do 31 sierpnia bieżącego roku w Polsce odnotowano 663 przypadki zakażenia wirusem HIV, 69 zachorowań na AIDS i 15 zgonów z powodu AIDS, w tym w województwie podlaskim zarejestrowano 16 przypadków zakażeń wirusem HIV, 2 zachorowania na AIDS oraz 3 zgony z powodu AIDS.

Nie wynaleziono jeszcze skutecznej szczepionki na AIDS, a leki dostępne w terapii mają za zadanie opóźniać rozwój choroby. W związku z tym najskuteczniejszą metodą uniknięcia zakażenia wirusem HIV jest profilaktyka. Szczególnie ważny jest mądry wybór partnera seksualnego, a przede wszystkim dbanie o swoje bezpieczeństwo.

W celu uniknięcia przypadkowego zakażenia warto znać swój status serologiczny i przebadać się w kierunku zakażenia wirusem HIV. Badania w województwie podlaskim można przeprowadzić w dwóch miejscach:

  1. Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny Anonimowego i Bezpłatnego Testowania w kierunku HIV (bez skierowania)

15-369 Białystok

ul. gen. J. Bema 2

Pokój nr 011 (poziom -1)

Godziny otwarcia: poniedziałki i środy 15:00 – 17:30

  1. Punkt Konsultacyjny przy Klinice Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (tylko ze skierowaniem od lekarza tak jak do poradni specjalistycznej)

15-540 Białystok

ul. Żurawia 14

Pawilon C, niski parter

Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku 8:00 – 18:00

Historia „Czerwonej Kokardki” 

Idea „Czerwonej Kokardki” narodziła się w 1991 r. Symbol został wymyślony przez członków Zespołu Visual AIDS (organizacji charytatywnej zrzeszającej artystów Nowego Jorku) w celu:

  • zachęcenia wszystkich do upamiętnienia zmarłych i umierających z powodu AIDS kolegów,
  • zwiększenia świadomości społecznej na temat HIV/AIDS,
  • uświadomienia potrzeb osób żyjących z HIV i AIDS oraz ich bliskich,
  • wezwania rządów do zwiększenia funduszy na badania i opiekę nad osobami zakażonymi.

Pomysł został zainspirowany żółtą wstążeczką, która upamiętniała amerykańskich żołnierzy uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Artyści wybrali kolor czerwony ze względu na skojarzenie, jakie wywołuje: krew, namiętność, walka i miłość. Jest ona w kształcie odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS.

Obecnie „Czerwona Kokardka” stała się nieodłącznym elementem obchodów Światowego Dnia AIDS i bardzo duża liczba ludzi kojarzy ją z symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS oraz ich bliskimi.

Z okazji Światowego Dnia AIDS przyznawane jest odznaczenie „Czerwonej Kokardki”. Jest to wyróżnienie osób lub instytucji przyczyniających się w szczególny sposób do poprawy jakości życia osób zakażonych HIV, chorych na AIDS, bądź wnoszących istotny wkład w działania profilaktyczne w obszarze HIV i AIDS w Polsce.

Zostaw odpowiedź