Suwalscy mistrzowie polszczyzny

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. prof. Edwarda Szczepanika w Suwałkach z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbyła się gra edukacyjna, w której wzięła udział większość suwalskich szkół ponadgimnazjalnych. Nasze liceum reprezentował sześcioosobowy zespół w składzie:
Szymon Jedamski z kl. IIIb1, Agata Kozarkiewicz z kl. IIIe, Zuzanna Kułak z kl. Id, Weronika Radziszewska z kl. IIc, Magdalena Urban z kl. Id, Maria Urban z kl. IIId.

Uczniowie podzielili się na dwuosobowe zespoły i stanęli do międzyszkolnej rywalizacji. Pierwszą część zawodów stanowiło dyktando, drugą test z poprawności językowej oparty m.in. na znajomości słów pochodzenia obcego. W ostatnim etapie konkursu uczniowie musieli wykazać się znajomością gwary suwalskiej i wyjaśnić zaczerpnięte z niej słowa.

Bezapelacyjne zwycięstwo odnieśli uczniowie naszego liceum, pokonując ze znaczną różnicą punktów inne suwalskie szkoły. Na wynik złożyła się suma wszystkich punktów zdobytych przez uczniów z każdej szkoły. W nieoficjalnej punktacji nasze zespoły zajęły też 3 pierwsze miejsca. Drugie w rywalizacji szkół było III LO, a trzecie miejsce przypadło LO nr VII.

Ozdobą spotkania był przepiękny, wygłoszony gwarą wykład Jana Bacewicza „Rola gwary w kształtowaniu się języka literackiego”. Gospodarze imprezy byli niezwykle gościnni i podjęli uczestników kartaczami, kawą i ciastkami. Uczniowie udzielali licznych wywiadów w suwalskich mediach.

Zostaw odpowiedź