Światowy Dzień AIDS

1 grudnia, od 1988 roku, jest obchodzony w Polsce i na świecie jako Światowy Dzień AIDS.

W Polsce odwstazka-1 początku epidemii w 1985 r. do 31 sierpnia 2016 r. stwierdzono zakażenie HIV u 20756 osób, odnotowano 3408 zachorowań na AIDS; 1348 chorych zmarło. Szacuje się, że ok. 35 tys. osób w Polsce żyje z wirusem HIV. Przypuszcza się, że co druga osoba nie wie, że jest zakażona i może nieświadomie zarażać innych. Osoby nieświadome swojego statutu serologicznego stanowią ok. 75% nowych zakażeń wirusem HIV.

Wczesne wykrycie zakażenia daje szansę na rozpoczęcie terapii antyretrowirusowej, która poprawia jakość życia i wydłuża życie osobom zakażonym HIV i/lub chorym na AIDS.

W województwie podlaskim testy w  kierunku HIV można wykonać anonimowo i nieodpłatnie w placówkach:

  1. Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny Białymstoku przy ul. Św. Rocha 3 i czynny jest w poniedziałki i środy w godzinach 15.00 – 18.00,
  2. Punkt Konsultacyjny przy Klinice Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, ul. Żurawia 14 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00.

Więcej informacji na temat problematyki HIV/AIDS można znaleźć na stronie internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Suwałkach:

http://pssesuwalki.pis.gov.pl/?dep=57

http://pssesuwalki.pis.gov.pl/?dep=137

oraz na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS:

http://www.aids.gov.pl/

 

Zostaw odpowiedź