Warsztaty z historii mówionej

Dnia 16.11.2016 uczniowie klasy IIB2 mieli okazję uczestniczyć w warsztatach „Solidarna Szkoła – Historia mówiona”, które prowadziła Pani Karolina Jastrzębska – Mitzner z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.

Warsztaty miały na celu pokazanie uczniom innego spojrzenia na historię i zachęcenie ich do wzięcia udziału w projekcie historycznym w, którym mają możliwość zrealizowania własnego pomysłu związanego z historią mówioną.

Pierwszą cześć warsztatów Pani Karolina poświęciła na lepsze poznanie grupy z którą miała przyjemność pracować. Po krótkiej przerwie przeszliśmy do pracy z fragmentami wywiadów historii mówionej. Opierała się ona na wysłuchaniu wywiadu z archiwum historii mówionej m.in z Czesławem Adamskim, Danutą Druchal, Zofią Kamińską, Bohdanem Cywińskim i debacie w grupach na temat treści wywiadów oraz sposobach odnalezienia najbardziej wartościowych informacji. Kolejną częścią warsztatów była zabawa w Szwedzki stół, polegająca na wybraniu skojarzeń z historią mówioną i poparciu ich argumentami. Ostatnim zadaniem, które zostało postawione przed uczestnikami warsztatów były ćwiczenia w tworzeniu pytań do wywiadów. Po wysłuchaniu krótkiej części wywiadu z Józefem Nowakiem uczniom powierzono zadanie zadania paru pytań mających na celu uzyskanie informacji od osoby z którą wywiad jest przeprowadzany, tak aby uzyskane odpowiedzi powiedziały im jak najwięcej. W tym celu musieli wykorzystać wiedzę zdobytą podczas warsztatów.

Całe spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, Pani Karolina okazała się być bardzo miła osobą, która doskonale nawiązuje kontakt z młodzieżą, opowiedziała o swoich doświadczeniach w pracy z młodymi ludźmi, jak bardzo ją satysfakcjonuje, gdy widzi efekty przeprowadzonych warsztatów.

Koordynatorem projektu w naszym liceum jest Pan Jan Bielecki, nauczyciel historii i WOS’u.

Zostaw odpowiedź