Z jakimi problemami zmierzą się Europarlamentarzyści z I LO w Strasburgu?

W czwartek  10 listopada br., uczniowie „ Konopnickiej”, wspólnie z kolegami z pozostałych krajów Unii Europejskiej  podejmować będą ważne decyzje dotyczące Europy.  W tym dniu Parlament Europejski w Strasburgu będzie obradował w młodzieżowym składzie. Polskę reprezentować będzie grupa 24 uczniów z I LO w Suwałkach. To uczniowie klas maturalnych III B i III F oraz klas II E i IIB2. By zasiąść w parlamentarnych ławach w Strasburgu, uczniowie musieli rozwiązać test sprawdzający wiedzę  o Europie, w możliwie najkrótszym czasie.  Europejski test nie tylko przyniósł „fajną zabawę” uczestniczącym klasom, ale także zwycięstwo w konkursie i wyjazd do Euroscoli.

 Suwalscy europosłowie pracować będę w sześciu tematycznych grupach roboczych. Pierwsza grupa  zajmującą się  promocją trwałego rozwoju zastanawiać się będzie nad możliwościami rozwoju gospodarczego niezagrażającego planecie i polityką w zakresie środowiska naturalnego i energii odnawialnych. Zespół ds. praw człowieka rozważać będzie znaczenie kultury obywatelskiej w Europie, podejmować próbę odpowiedzi na pytanie: Czy należy ograniczać wolność słowa w Europie w obliczu zagrożenia dla bezpieczeństwa? Jaką politykę w dziedzinie rozwoju powinna prowadzić Europa? W jakim stopniu Unia Europejska ponosi odpowiedzialność za rozwój państw trzecich? Czy kryzys finansowy może usprawiedliwiać mniejszy wkład finansowy Unii Europejskiej  w rozwój państw poza Unią? – problemy z którymi zmierzy się  zespół trzeci. O przyszłości Europy i jej roli w zglobalizowanym świecie  i  propagowanych wartościach debatować będzie kolejny zespół. Narastający    problem migracji w regionie  euro – śródziemnomorskim  i jak zintegrować migrantów ze społeczeństwem europejskim – to trudne zadanie dla piątego zespołu.  Zatrudnianie ludzi młodych i możliwości oferowane przez Europę oraz środki przeznaczane na ten cel to zadania dla ostatniej grupy roboczej. Młodzież z I LO już przygotowuje się do pracy w poszczególnych zespołach, zwłaszcza, że obrady odbywać się będą w języku angielskim. To  niezły sprawdzian przed egzaminem maturalnym z języka obcego.  Na posiedzeniu plenarnym  młodzieżowego PE, kilku europosłów z „jedynki” planuje wystąpić w strojach ludowych z naszego regionu.

Nasi europosłowie : Andruczyk Karol (IIB2), Bielecka Karolina (IIIB), Nizioł Magdalena (IIIB), Bordzio Dominik (IIIB),  Chudecki Krzysztof Marek (IIIF),  Ejlak Filip (IIIB),  Jachimowicz Julia Aleksandra (IIE), Jachimowicz Paulina (IIE),  Jurewicz Michał (IIIB),  Konewko Konrad (IIB2), ( Łazarska Ewa (IIIF),  Maciejko Krzysztof (IIIF), Makarewicz Małgorzata (IIE),  Michaluk Beata (IIE),  Nowalski Tomasz Patryk (IIB2), Opanowski Bartłomiej (IIIF), Popławska Weronika (IIE),  Racibor Jędrzej Sławomir (IIB2), Rydzewski Michał (IIE),  Sobolewski Michał (IIE),  Sowul Błażej (IIIF), Stefanowicz Filip (IIIF),  Urbanowicz Wojciech  (IIIF), Wasilewski Piotr(IIIB).

Młodzież „Konopnickiej” od dawna uczestniczy w symulacji obrad Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Pierwszy raz  uczniowie I LO  w Euroscoli wzięli udział w  2004 r., kilka dni po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, kolejne wyjazdy miały miejsce w 2011 r. i 2014 r. Koordynatorem i organizatorem działań europejskich w ramach  Euroscoli jest Jan Bielecki, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w I LO.

4 komentarze dla “Z jakimi problemami zmierzą się Europarlamentarzyści z I LO w Strasburgu?”

 1. Twoje Sumienie pisze:

  Prawy dolny róg Blad włosy: D Śliczna! 🙂

 2. Europoseł y pisze:

  Największym problemem, z jakim przyszło się zmierzyć europosłom, było przekonanie o własnej nieomylności i poczucie wyższości nad członkami krajów, w których wartość jednostki (człowieka) stawiana jest ponad wartość narodu (państwa) w ujęciu, które wyklucza pogwałcenie podstawowych praw człowieka przez państwo w imię interesu tegoż.

 3. Europoseł x pisze:

  Największym problemem, z jakim przyszło zmierzyć się naszym eurposłom, okazała się sama instytucja Europarlamentu wraz z jej przewodniczącym i biorącymi udział w obradach europosłami z innych krajów.

 4. Sexbomba pisze:

  prawy dolny rog o boze co to za przystojniak :O

Zostaw odpowiedź