Owocna i twórcza wymiana między uczniami I LO z Suwałk i uczniami z Brixen (Włochy)

Po niezapomnianej wizycie uczniów I LO w Suwałkach w Południowym Tyrolu w czerwcu,  przyszedł czas na „rewanż”. Zarówno młodzi mieszkańcy uroczego włoskiego miasteczka jak i społeczność szkolna suwalskiej „jedynki” nie mogli doczekać się rewizyty.

Od 2. do 7. września 30 uczniów „pierwszego” przyjęło do swoich domów taką samą liczbę gości ze szkoły Vinzentinum w Brixen (Bressanone). Tyrolczycy poznawali najpiękniejsze miejsca Suwalszczyzny, po których oprowadzały ich rodziny uczniów I LO. Nie da się ukryć, że byli zachwyceni suwalskim krajobrazem: jeziorami, lasami i pagórkami, które przypominały im nieco o Dolomitach. Następnego dnia wybrali się na spływ kajakowy Czarną Hańczą. Mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych, uczniom Vinzentinum bardzo spodobał się wyjątkowy rodzaj aktywnego wypoczynku. Po wyczerpującym dniu Tyrolczycy wyruszyli do Wilna, aby podziwiać stolicę Litwy,  szczególnie związaną z historią Polski. Po intensywnym dniu Włosi musieli odpocząć, gdyż czekało na nich jeszcze trudniejsze zadanie. We wtorek grupa Tyrolczyków i Polaków pokonała na rowerach 35-kilometrową, piękna trasę w Wigierskim Parku Narodowym. Był czas na rześką , wrześniową kąpiel w jeziorze i rozmowy przy ognisku. Wieczorem muzycznie uzdolnieni uczniowie I LO przygotowali koncert w Szkole Muzycznej w Suwałkach. Jednak środowy, smutny poranek każdy z uczestniczących w wymianie zapamięta na długo. Trzeba było pożegnać się z naszymi przyjaciółmi z Brixen, którzy nie chcieli opuszczać Suwałk. Wydłużające się chwile pożegnania próbował zakończyć kierowca autobusu, zmuszony do odjazdu. Tyrolczycy wsiedli do autokaru, a młodzi suwalczanie powrócili do szkolnej rzeczywistości.

Uczniowie Vinzentinum wielokrotnie dziękowali za wizytę i zapraszali suwalczan do swojego regionu. Większość obiecała nawet, że mimo ogromnej odległości dzielącej dwa piękne miasta, kiedyś znów przyjedzie do Suwałk. Goście z Włoch byli zachwyceni polską gościnnością. Tę przygodę do końca życia zapamiętają również uczniowie I LO w Suwałkach, którzy są w stałym kontakcie z koleżankami i kolegami z Tyrolu. Nawiązane przyjaźnie na pewno zaowocują w przyszłości. Pojawił się nawet pomysł intensywniejszej współpracy między Suwałkami a Brixen. Suwałki nie mają jeszcze miasta partnerskiego z Włoch. Może taka inicjatywa dojdzie do skutku? Wszyscy jesteśmy dobrej myśli!

Specjalne podziękowania należą się opiekunom: pani Urszuli Andruczyk, pani Katarzynie Pelczar, panu Tadeuszowi Hrynaszkiewiczowi i panu Adamowi Bordzio, którzy bardzo mocno zaangażowali się w projekt. Dzięki nauczycielom, a także kreatywnym uczniom wszyscy uczestniczący w wymianie zdobyli cenne doświadczenie i przeżyli wspaniałe chwile.

Piotr Wasilewski

Uczeń kl. 3 B I LO im. M. Konopnickiej w Suwałkach 

Zostaw odpowiedź