Światowa Organizacja Zdrowia corocznie w ramach Światowego Dnia bez Tytoniu nagłaśnia problem szkodliwości palenia tytoniu, występowania wczesnych i późnych skutków uzależnienia od nikotyny, podaje dane statystyczne zachorowań na choroby odtytoniowe, śmiertelności z powodu chorób nowotworowych nikotynozależnych. Wskazuje również na problem szerokiej i łatwej dostępności papierosów dla dzieci i młodzieży, globalnej reklamy koncernów tytoniowych i ich produktów.
Tegoroczne obchody Światowego Dnia bez Tytoniu będą przebiegać pod hasłem:
„Jednolite opakowania wyrobów tytoniowych – fakty i wyzwania”
Zwraca ono uwagę na potrzebę wprowadzenia nowych, jednolitych, wystandaryzowanych opakowań wyrobów tytoniowych. Ma to wspomóc walkę z globalną epidemią nikotynizmu. Takie rozwiązanie ma przyczynić się do zmniejszenia popytu na papierosy jak również zmniejszyć ich atrakcyjność dzięki niepozornej, bezbarwnej szacie graficznej. Opakowanie ma zawierać tylko treści ostrzegawcze i uświadamiające o zdrowotnych następstwach palenia tytoniu.
Głównym celem akcji jest:
a) podkreślenie roli jednolitych opakowań jako części całościowego i wielosektorowego podejścia do ograniczania palenia tytoniu na świecie,
b) dostarczenie rzetelnych i przekonujących informacji nt. jednolitych opakowań,
c) zachęcenie państw członkowskich do wzmocnienia działań związanych z pakowaniem
i etykietowaniem opakowań, a także ograniczenie reklamowania, promowania i sponsorowania wyrobów tytoniowych,
d) wspieranie państw członkowskich przed ingerencją przemysłu tytoniowego w procesy polityczne związane z ujednolicaniem opakowań.