Pojadą do Parlamentu Europejskiego

Uczniowie  I Liceum Ogólnokształcącego im . Marii Konopnickiej w  Suwałkach po raz czwarty wygrali konkurs Euroscoli.

Euroscola to konkurs z wiedzy o Unii Europejskiej skierowany do uczniów polskich szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem konkursu jest Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce.

Grupa 24 uczniów „Informatyczna” z naszego Liceum, startująca w konkursie  odpowiedziała na 30 losowo wybranych pytań z dziesięciu różnych dziedzin: historia, kultura i język, geografia, systemy polityczne i społeczne, historia Unii Europejskiej, instytucje Unii Europejskiej, politycy Unii Europejskiej, studia w Unii Europejskiej, Parlament  Europejski. Pytania w quizie internetowym były podzielone na 3 kategorie: łatwe, średnie i trudne, Na udzielenie odpowiedzi przeznaczony był różny czas: pytania łatwe – 1 punkt – 15 sekund, pytania średnie – 2 punkty – 30 sekund , pytania trudne – 3 punkty – 45 sekund. Maksymalna ilość punktów do zdobycia to 60. Uczniowie  rozwiązali quiz w czasie poniżej 200 sekund.  Gratulujemy!

Główna nagroda w konkursie to dofinansowanie wizyty w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, gdzie odbędzie się spotkanie zwycięzców Euroscoli z całej Unii Europejskiej. Spotkanie to umożliwia uczniom odwiedzenie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i zapoznanie się z jego pracą.  Młodzi ludzie uczestniczą w symulowanych posiedzeniach „komisji parlamentarnych”, a następnie obradują podczas „posiedzenia plenarnego”. Podczas spotkania inauguracyjnego każda grupa wygłasza jednominutową prezentację na swój temat w języku innym niż język ojczysty. Debaty odbywają się zwykle w języku angielskim lub francuskim.  Po raz pierwszy uczniowie I  LO im. Marii konopnickiej w Suwałkach reprezentowali Polskę w Parlamencie Europejskim w 2004, następne wizyty odbyły się w 2011 i 2014 r.  Do  Strasburga  pojedziemy 10 listopada 2016 r.

Opiekunem uczniów i organizatorem wizyt w PE jest Jan Bielecki – nauczyciel historii i wos.

11572_601135363289457_154255811_n

Więcej zdjęć: Pobyt w Europarlamencie 2014

Zostaw odpowiedź