1 marca to Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

1 marca to Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. W naszej szkole uczczono ich pamięć. Została otwarta wystawa ,,Żołnierze Wyklęci, Panny Wyklęte, Niezłomni”. Żołnierze Wyklęci to żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego, którzy walczyli o wolną , suwerenną Polskę z sowieckim okupantem i narzuconą przez niego komunistyczną władzą. W okresie PRL byli uważani za bandytów, zostali przez komunistyczne władze wymazani z pamięci narodowej.

Zapewne do takiego ich traktowania przyczyniły się niechlubne, czy wręcz haniebne działania niektórych, i ważne, by to podkreślić – nielicznych z nich. Historia nie jest czarno-biała. Jednym z takich „czarnych owiec” był Romuald Rajs „Bury”, który mordował ludność cywilną, dopuszczając się okrutnych zbrodni. Jednak większość żołnierzy to byli prawdziwi bohaterowie, którzy walczyli o wolną, naprawdę wolną Polskę.

Z tej okazji odbył się koncert, w którym uczniowie naszej szkoły, zainspirowani losami żołnierzy powojennego antykomunistycznego podziemia oddali im hołd.

W koncercie udział wzięli:

SONY DSCEwelina Podbielska (kl. ID) zaśpiewała „Panie generale”, akompaniował Jan Mielziuk (kl. IA)

SONY DSCKarolina Słabińska (kl. IIID) zaśpiewała ,,Piosenkę o Wojtku”, gitara Jan Mielziuk(kl. IA)

SONY DSCNatalia Rogucka (kl. IIID) zaśpiewała piosenkę ,,Inka”, na skrzypcach grała Małgorzata Makarewicz (kl. IE), a na pianinie Grzegorz Szade (kl. IIB)

SONY DSCAnna Urbanowicz (kl. IIID) recytowała wiersz Z. Herberta „Wilki”, w którym pisał o żołnierzach podziemia niepodległościowego ,,żyli prawem wilka, historia głucho o nich milczy.

SONY DSCDominika Szyszko (kl. ID) zaśpiewała „Kantyczkę z lotu ptaka”, akompaniowali: gitara Jan Mielziuk, pianino Bartek Bogdan (kl. IIF),

Na zakończenie wszyscy uczestnicy koncertu zaśpiewali hymn szkoły „Rotę”.

Zostaw odpowiedź