Piękno Suwalszczyzny z dreszczykiem – o thrillerze „Gałęziste” autorstwa absolwenta naszego liceum.

galeziste_oklDreszczowce z akcją osadzoną na naszym polskim podwórku to wciąż mimo wszystko rzadkość. Dreszczowce, które zaskakują i zmuszają do myślenia – jeszcze większa. Ale już książki tego typu napisane przez absolwenta klasy geograficzno-matematycznej to coś niespotykanego. Dodajmy – książki wcale nie takie cienkie i co ważne – wartościowe pod każdym względem. 
„Gałęziste” łączy wszystkie te cechy. Jego autor – Artur Urbanowicz – ukończył nasze liceum w 2009 roku. 
Książka opowiada o dwójce warszawskich studentów – Karolinie i Tomku – którzy postanawiają spędzić kilka wolnych, wielkanocnych dni na małym wypadzie na łono natury. Który region wybierają na swoją wycieczkę? Suwalszczyznę, a jakże! Jeszcze nigdy tu nie byli. 
Gdy po wielu trudach docierają na miejsce – coś nie gra. Gospodarstwo agroturystyczne, w którym mieli się zatrzymać jest zamknięte na cztery spusty. Gospodarze zapomnieli o nich i wyjechali. Udaje się im jednak szybko załatwić kwaterę zastępczą – w Białodębach, tajemniczej wiosce w samym środku lasu. W międzyczasie w okolicy ginie bez wieści nieznana im kobieta. Gdy bohaterowie meldują się Białodębach, nie zdają sobie jeszcze sprawy, że to co wkrótce przeżyją, na zawsze odmieni ich życie, a losy ich i zaginionej w tajemniczych okolicznościach Anny splotą się w jedną, przerażającą całość…

Litania atutów powieści Artura jest bardzo długa. Poczynając od lekkiego w czytaniu, wręcz młodzieżowego języka, którym posługuje się nawet narrator, przez rzadko spotykane w tego typu historiach odniesienia do mitologii słowiańskiej, mnogość tajemnic, a na zaskakującym zakończeniu skończywszy. Dało też o sobie znać to, że autor uczył się w naszej szkole rozszerzonej geografii – w niektórych momentach powieści pojawiają się dygresje, dzięki którym można znacznie poszerzyć swoją wiedzę o Suwalszczyźnie. I choć w tych fragmentach tekstu akcja zwalnia, należy je czytać niezwykle uważnie, gdyż nawet one zawierają w sobie istotne dla rozwikłania całej intrygi szczegóły. Powieść bardzo silnie czerpie z historii i legend Suwalszczyzny, a także subtelnie zachwala walory krajobrazowe tej niezwykłej krainy. 
Serdecznie gratulujemy wydania i życzymy dalszych sukcesów! 

Zostaw odpowiedź