100. rocznica urodzin prof. Edwarda Franciszka Szczepanika

6 października 2015 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Auli im. prof. Edwarda Franciszka Szczepanika odbyły się uroczystości związane z obchodami 100. rocznicy urodzin prof. Edwarda Franciszka Szczepanika – absolwenta naszej szkoły z 1933 roku, ostatniego premiera Rządu RP na Uchodźstwie, Honorowego Obywatela miasta Suwałk. Ważną częścią tych uroczystości było ogłoszenie wyników Konkursu na napisanie eseju w języku angielskim na temat życia i działalności profesora. Wyniki konkursu ogłosiły panie Barbara Wilson i Zofia Mellor –córki pana profesora Szczepanika, które przybyły z Anglii na uroczystości szkolne i miejskie. Odniosły się one do prac konkursowych, ogłosiły wyniki i wręczyły ufundowane przez EF Szczepanik Trust nagrody.
I miejsce zajęła Zuzanna Kościuch z klasy III D
II miejsce zajęły: Martyna Zdankiewicz – uczennica III F oraz Gabriela Kulbacka z klasy II C.

laureat_esej 2015
Panie Wilson i Mellor podkreśliły, iż prace, które pisali uczniowie I Liceum są na wysokim poziomie, a na szczególne uznanie zasłużyła praca Zuzanny Kościuch.

W uroczystościach udział wzięli: pani Ewa Beata Sidorek –zastępca Prezydenta miasta Suwałk, rodzina pana profesora oraz profesor Adam Sudoł z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z Bydgoszczy, autor książki „Edward Franciszek Szczepanik. Ostatni premier Rządu RP na Uchodźstwie”, profesor Kazimierz Starzyk z SGH w Warszawie, który zajmuje się opracowaniem dorobku ekonomicznego profesora Szczepanika oraz dr Henryk Sapalski z Uniwersytetu w Bydgoszczy, który przedstawił pana profesora jako wybitnego ekonomistę o światowym dorobku.
W imieniu młodzieży głos zabrała Zuzanna Kościuch, a Karolina Słabińska uświetniła spotkanie wyjątkowym wykonaniem utworów w języku polskim i angielskim.

Zostaw odpowiedź