Wielki sukces drużyny szachowej w Drużynowych Mistrzostwach Polski Szkół Ponadgimnazjalnych

W dniach 24.05-27.05 2014 roku w Ustroniu w Ośrodku „Globus” rozegrano ogólnopolski finałowy turniej DRUŻYNOWYCH MISTRZOSTW POLSKI W SZACHACH SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH. W zawodach wzięło udział 20 drużyn z całej Polski. Każdy zespół składał się z 3 chłopców i 1 dziewczyny oraz rezerwowego. Wśród 87 uczestników znaleźli się: mistrzowie międzynarodowi, mistrzowie krajowi i kandydaci na mistrza krajowego.

Srebrna drużyna z naszej szkoły wystąpiła w składzie: Bartosz Barmuta – I szachownica, Michał Łada – II, Michał Poświatowski – III i Katarzyna Murawko – IV oraz rezerwowym zawodnikiem był Arkadiusz Filipow. Opiekunem, a zarazem instruktorem zespołu od wielu lat jest prof. Marian Malinowski.

W pierwszym dniu rozgrywek nasi szachiści zremisowali dwa spotkania, pozostałe wygrywając, co uplasowało nas na drugiej pozycji za drużyną prowadzącą, ubiegłorocznym mistrzem – XIX Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Warszawy z Warszawy – remisując w ostatniej rundzie dnia. Trudne warunki pogodowe spowodowały, że na kolejne spotkania trzeba było oczekiwać w pokojach. W drugim dniu zmotywowani walką o najwyższe trofeum, drużyna wygrała wszystkie spotkania. Pomimo zwycięstw drużyna z Warszawy nie dała się wyprzedzić, prowadząc już tylko małymi punktami, ale z taką samą ilością punktów meczowych. Mieliśmy po 16 pkt, które zagwarantowały obu drużynom medal, tylko nieznany był jego kolor. W ostatnim dniu zmagań w ostatniej partii stało się jasne, że mamy pewny srebrny medal i zwycięzcą został zespół z Warszawy.

Gratulujemy zwycięzcom, gdyż niełatwo jest być na podium w kolejnych latach, a cóż dopiero powtórzyć zwycięstwo. Jesteśmy jedyną drużyną, która w ciągu ostatnich trzech lat zajmuje miejsca: 1 – w 2013 r. w Solinie, 3 – w 2014 r. w Szklarskiej Porębie oraz w tym roku – drugie. Ponadto Michał Poświatowski zajął I miejsce spośród grających na III szachownicy zdobywając 10,5 z 11 punktów, a Katarzyna Murawko – III miejsce osiągając wynik 9 z 11 punktówna czwartej szachownicy.

W ten sposób drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Suwałkach pierwszy raz w historii szkoły w trzech kolejnych latach znalazła się na podium, zostając SREBRNYM MEDALISTĄ DRUŻYNOWYCH MISTRZOSTW POLSKI. Szachistom i ich opiekunowi serdecznie GRATULUJEMY!

Zostaw odpowiedź