Kreatywna chemia 2014

Dnia 16 października 2014 roku w naszej szkole odbyła się konferencja nt. „Kreatywna chemia”. Uczestniczyli w niej nauczyciele i uczniowie z suwalskich gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.
SONY DSC
Podczas tego spotkania pracownicy naukowi Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz przedstawiciel Koła Studentów tego wydziału zaprezentowali ciekawe i efektowne doświadczenia chemiczne. Uczestnicy mogli zaobserwować między innymi: barwną emisję promieniowania kationów metali, wysoki słup pary wodnej wydzielającej się w reakcji perhydrolu z manganianem (VII) potasu, płonący żel, a także „zjadanie” folii aluminiowej przez „żarłoczny” niebieski roztwór.

W ostatniej części konferencji młodzież podzielono na grupy i przeprowadzono warsztaty, podczas których zbadano wpływ twardości wody na proces pienienia się mydła, oznaczano żelazo metodą rodankową, a także identyfikowano próbki roztworów soli nieznanych metali za pomocą analizy płomieniowej.

Konferencja wywołała zachwyt i uznanie wśród uczestników, nawet tych, którzy nie byli specjalnie zainteresowani chemią jako przedmiotem szkolnym.

Wszystkim przybyłym nauczycielom i uczniom dziękujemy za udział w tym niecodziennym wydarzeniu i zapraszamy na kolejne konferencje organizowane w naszej szkole.

Zostaw odpowiedź