Nasze posłanki w Sejmie Dzieci i Młodzieży

Dwie uczennice naszego liceum – Zuzanna Łabanowska i Anna Michniewicz wzięły udział w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży, który zbiera się co roku 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka. Zostać posłem reprezentującym w Sejmie młodzież województwa podlaskiego nie było łatwo. Ania i Zuzia pod opieką profesora Marka Urbanowicza zorganizowały w naszym liceum debatę pod hasłem: „Jakie korzyści daje młodzieży Unia Europejska?”. Debata została tak wysoko oceniona, że dziewczęta zostały zakwalifikowane do uczestnictwa w młodzieżowym sejmie i na roczną kadencję zostały posłankami. Profesor Urbanowicz „wprowadził” do Sejmu Dzieci i Młodzieży już 12 posłów.

Młodzi posłowie mieli możliwość wzięcia udziału w kilkugodzinnych warsztatach przeprowadzonych 31 maja. Zuzia i Ania uczestniczyły w zajęciach tworzenia infografik, na których zdobywały umiejętność przekazywania treści i zastosowania piktografii, np. w tworzeniu ulotek. 1 czerwca dziewczyny zwiedzały gmach sejmu, uczestniczyły w spotkaniach z klubami sejmowymi. Najwięcej emocji wzbudziły same obrady młodych posłów.

– Celem naszego spotkania było uchwalenie ustawy o działalności młodzieżowych rad miast, gmin i powiatów, dzięki czemu każdy młody człowiek będzie miał możliwość uczestniczyć w życiu społeczeństwa. Wielu posłów skupiło się jednak w swoich wystąpieniach na krytyce rządu i Unii Europejskiej, zapominając o celu naszego posiedzenia. Mimo wszystko cieszę się, że mogłam poznać poglądy moich rówieśników, choć często były one kontrowersyjne – podsumowuje swoje doświadczenia Ania.

Zuzia natomiast jest zadowolona z nawiązanych znajomości i cieszy się efektywną współpracą posłów z województwa podlaskiego, którzy prowadzili między sobą burzliwe dyskusje, ale znakomicie potrafili się porozumieć.

Zostaw odpowiedź