Absolwentka suwalskiej „Jedynki” pokochała morze. Studiuje w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni

Sylwia Putra

Fot. własność: S.Putra, J.Kowalewski

„Lubię wyzwania, nie boję się niczego, dlatego zdecydowałam się na takie studia” – w sierpniu 2012 r. te słowa, w rozmowie z dziennikarką Polskiego Radia Białystok, wypowiedziała Sylwia Putra, absolwentka prestiżowego suwalskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 1.

W 2012 r. o przyjęcie do uczelni wojskowych z terenu administrowanego przez WKU w Suwałkach ubiegało się 66 osób, a wśród nich Sylwia Putra. Dostało się najlepszych 5 kandydatów – w tym Sylwia i to jednocześnie na dwie uczelnie wojskowe.
Suwalszczanka zdecydowała wówczas, że naukę podejmie w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i w przyszłości zostanie nawigatorem. Uczyć się mogła także w Warszawie, w Wojskowej Akademii Technicznej na kierunku elektronika i telekomunikacja. Wybrała morze i po dwóch latach nauki starszy marynarz podchorąży, Sylwia Putra mówi, że nie żałuje swojej decyzji.

W rodzinie nie było wojskowych, którzy mogliby jej coś podpowiedzieć. Całą swoją wiedzę na temat służby wojskowej czerpała z internetu i informacji uzyskanych w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Suwałkach. Można powiedzieć, że WKU była przewodnikiem jej decyzji.
Dzisiaj, w rozmowie z Szefem Wydziału Rekrutacji WKU mjr Jarosławem Kowalewskim, podchorąży Sylwia Putra wspomina – „początki były trudne, nowe środowisko, wykonywanie poleceń” – zastanawiała się wówczas, czy to jej miejsce, czy wytrzyma dryl wojskowy. Tego okresu, do złożenia przysięgi wojskowej, nie wspomina zbyt dobrze, ale wytrzymała. „Przecież do uczelni wojskowych dostają się najlepsi, a ja się dostałam na dwie akademie więc muszę wytrzymać.
Sylwia Putra, jako studentka drugiego roku Akademii Marynarki Wojennej (AMW) uczestniczyła już w sześciu rejsach szkolnych, a przed nią kolejny i najdłuższy bo 2-miesięczny. Na jednym z okrętów zwiedzi „pół świata”. Cieszy się mówiąc „Te wakacje spędzę w dwumiesięcznym rejsie ORP Wodnik. Porty, do których wejdziemy to Reykjavik, Constanta w Rumunii, Split w Chorwacji i Gibraltar. W każdym porcie mamy czas na zwiedzanie, oczywiście w ograniczonych godzinach, które są określone przez Dowódcę Okrętu. Podczas rejsu pełnimy wachty morskie jako dublerzy marynarzy zawodowych. Ta praktyka ma potwierdzić naszą wiedzę teoretyczną zdobytą w Akademii”.

Morska uczelnia wojskowa to nie tylko nauka i zwiedzanie portów. To także interesujące zajęcia sportowe. Podchorążowie do dyspozycji mają m.in. basen, hale sportowe, z których praktycznie mogą korzystać bez ograniczeń. Sylwia jako przyszły oficer Marynarki Wojennej cały czas doskonali znajomość języka angielskiego. Od pierwszego roku nauki udziela się też społecznie, w samorządzie studenckim. Ma tutaj możliwość wpływania na życie uczelni, wspiera swoje koleżanki i kolegów. Na drugim roku jest ich kilkudziesięciu, w tym trzy dziewczęta. Wszyscy studiują na dwóch wojskowych kierunkach, tj. nawigacji oraz mechanice i budowie maszyn. Podchorążowie pierwszego i drugiego roku śpią w „izbach żołnierskich”, po kilka osób w pomieszczeniu.
Ta sytuacja zmienia się od trzeciego roku studiów. Wtedy, podchorążowie przeniesieni zostają do akademika, gdzie warunki są zdecydowanie lepsze. Mieszkają wówczas w 2-osobowych pokojach i „życie wojskowe staje się jeszcze lepsze”. Zarówno zakwaterowanie jak i wyżywienie studenci wojskowi otrzymują bezpłatnie. Dodatkowo, jako żołnierzom służby kandydackiej, wypłacane jest im uposażenie. Sylwia oblicza, że podchorąży drugiego roku, wraz z dodatkami, zwrotem kosztów wyżywienia, gdy jedzie na przepustkę lub urlop do rodzinnego miasta, otrzymuje ponad tysiąc złotych miesięcznie.
Suwalszczanka mówi, że warto pokochać morze i podjąć studia w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, do czego zachęca koleżanki i kolegów z Suwałk. Uczelnia oferuje „niezapomniane wrażenia i czeka na kolejnych najlepszych”.
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Suwałkach, jako „Przewodnik Twoich Decyzji” przypomina maturzystom, że termin składania wniosków o przyjęcie na uczelnie wojskowe mija w dniu 31 marca br. Szczegółowe informacje można uzyskać osobiście w Wydziale Rekrutacji WKU oraz na jej stronie internetowej, w zakładce Szkolnictwo Wojskowe.

WKU Suwałki

Jedna odpowiedź dla “Absolwentka suwalskiej „Jedynki” pokochała morze. Studiuje w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni”

  1. Gość pisze:

    Liceum nr 1 to nie to samo co I Liceum…

Zostaw odpowiedź