Europarlamentarzyści z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Suwałkach

Już w najbliższy czwartek 13 lutego, uczniowie „ Konopnickiej”, wspólnie z kolegami z pozostałych krajów Unii Europejskiej podejmować będą ważne decyzje dotyczące Europy. W tym dniu Parlament Europejski w Strasburgu będzie obradował w młodzieżowym składzie. Polskę reprezentować będzie grupa 24 uczniów z I LO w Suwałkach. To uczniowie klas maturalnych III E i III F. By zasiąść w parlamentarnych ławach w Strasburgu, uczniowie musieli rozwiązać test sprawdzający wiedzę o Europie, w możliwie najkrótszym czasie. Europejski test nie tylko przyniósł „fajną zabawę” obu klasom, ale także zwycięstwo w konkursie i wyjazd do Euroscoli. W ubiegłym roku szkolnym klasa E realizowała projekt” Bliżej Parlamentu Europejskiego”, który był dedykowany tegorocznym wyborom do PE i to właśnie tegoroczni maturzyści po raz pierwszy będą mogli wybierać swoich przedstawicieli w Europarlamencie, już w czerwcu br.
Suwalscy europosłowie pracować będę w sześciu tematycznych grupach roboczych. Pierwsza grupa zajmującą się środowiskiem naturalnym i energią ze źródeł odnawialnych zastanawiać się będzie nad sposobami zmiany zachowań w obszarze ochrony środowiska naturalnego oraz jak promować zrównoważony rozwój? Zespół ds. wolności informacji i kultury obywatelskiej wyjaśniać będzie czy współczesne media wnoszą wkład w debatę demokratyczną i jakie możliwości i zagrożenia niesie za sobą rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych? Rok 2014 został ogłoszony Europejskim Rokiem Walki z Marnotrawieniem Żywności. W jaki sposób powstrzymać marnotrawienie żywności, które szacuje się na 89 mln ton rocznie czyli 179 kg na osobę, jeżeli nie zostaną podjęte żadne kroki, szacuje się, że liczba ta wzrośnie do 123 mln ton rocznie do 2020 r. – to zadanie dla kolejnej grupy. Nad przyszłością Europy i zmianami w Europie pracować będzie kolejny zespół. Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 to temat kolejnej komisji młodzieżowej, która szukać będzie odpowiedzi na pytanie, czy aktywny udział w wyborach europejskich ma wpływ na prawomocność instytucji Unii Europejskiej? Jakie jest zatrudnienie ludzi młodych? Jakie kroki powinna podjąć Unia Europejska, aby sprzyjać zatrudnieniu młodych ludzi? – to zadania dla ostatniej grupy roboczej. Młodzież z I LO już od dawna przygotowywała się do pracy w poszczególnych zespołach, zwłaszcza, że obrady odbywać się będą w języku angielskim. To niezły sprawdzian przed egzaminem maturalnym z języka obcego. Kilku młodych suwalczan postanowiło wystąpić na posiedzeniu plenarnym młodzieżowego PE w polskich strojach szlacheckich.
Młodzież „Konopnickiej” od dawna uczestniczy w symulacji obrad Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Pierwszy raz uczniowie I LO w Euroscoli wzięli udział w maju 2004 r., kilka dni po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, kolejny wyjazd miał miejsce w maju 2011 r. Koordynatorem i organizatorem działań europejskich w ramach Euroscoli jest Jan Bielecki, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w I LO.

Zostaw odpowiedź