Licealiści w Szkocji!

Troje uczniów I LO im. Marii Konopnickiej w Suwałkach: Zuzanna Łabanowska, Mateusz Gawliński i Marcin Pietruszewski uczestniczyło w międzynarodowych warsztatach zorganizowanych w Benmore Outdoor Activity Centre w Szkocji.

szkocja-ilo13


Warsztaty zostały zorganizowane przez Planning Aid for Scotland oraz Innovation Circle Network, którego jednym z partnerów jest Miasto Suwałki.

Tematem przewodnim warsztatów były „Europejskie miasta jutra”. Uczestnicy wysłuchali wykładów dotyczących rozwiązań stosowanych obecnie przy planowaniu przestrzeni miejskich oraz wyzwań czekających planistów i projektantów w przyszłości. Wykładom towarzyszyły warsztaty, podczas których młodzi sami mogli zmierzyć się z różnymi problemami i zaprojektować rozwiązania, które być może znajdą zastosowanie już w niedalekiej przyszłości. Przedstawiciele wszystkich państw przygotowali również prezentacje swoich miast i regionów.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież z sześciu krajów: Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji i Wielkiej Brytanii. Wszystkie zajęcia prowadzone były w języku angielskim.

Duże wrażenie na uczestnikach zrobiło miejsce ich pobytu – przepiękny XIX-wieczny zamek, zbudowany w stylu tradycyjnych szkockich domów obronnych. Zamek otaczał ogród botaniczny, którego największą ozdobą były aleja sekwojowa oraz kolekcja ponad 300 gatunków rododendronów.

Podczas pobytu nie zabrakło także okazji do zwiedzania okolicy. Uczniowie odwiedzili Glasgow, a na zakończenie zorganizowany został „szkocki wieczór”, którego głównym punktem była degustacja słynnej szkockiej potrawy „haggis”.

www.um.suwalki.pl

Zostaw odpowiedź