MAMY MISTRZÓW POLSKI – WIELKI SUKCES SZACHISTÓW!

dyplom-i-miejsce-2013-solina-mpsz-001     W dniach 26-29 maja 2013 roku w WZW „JAWOR” w Solinie rozegrano ogólnopolski finałowy turniej Licealiady w Szachach – Gry Drużynowe. W zawodach wzięło udział 25 drużyn z całej Polski. Każdy zespół składał się z 3 chłopców i 1 dziewczyny. Wśród 104 uczestników znaleźli się: mistrz międzynarodowy, kandydat na mistrza FIDE oraz czworo mistrzów krajowych i troje kandydatów na mistrza krajowego. Zwycięska drużyna z naszej szkoły wystąpiła w składzie: Bartosz Sowul
– I szachownica, Marcin Pietruszewski – II, Michał Poświatowski – III i Katarzyna Murawko – IV. Opiekunem, a zarazem instruktorem zespołu od wielu lat jest prof. Marian Malinowski.
     W pierwszym dniu rozgrywek młodzi szachiści przegrali tylko jedno spotkanie i to z ubiegłorocznymi mistrzami, tj. I Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie Wielkopolskim (wynik tej rozgrywki – 2,5:1,5). Pozwoliło to naszym uczniom na zajęcie zaszczytnego III miejsca. Zespołowi zależało jednak na uzyskaniu lepszego wyniku, dlatego też – by zniwelować skutki stresu – drugi dzień rozgrywek drużyna wraz z profesorem rozpoczęła od czterokilometrowego biegu porannego, po południu rozegrała mecz piłki siatkowej. W tym dniu szachiści utrzymali III miejsce przy dwóch rundach remisowych. Odprężeni popołudniowym rejsem statkiem uczniowie przystąpili w trzecim dniu rozgrywek zmotywowani możliwością awansowania na wyższą pozycję. Szczęście zaczęło sprzyjać. Zajmująca dotychczas I miejsce drużyna z Tarnowa przegrała w dziewiątej rundzie, co dało naszym szachistom nadzieję na wygraną w ogólnopolskim turnieju. Jednak należało zwyciężyć w tej rundzie. I tak też się stało. Zdobycz punktowa pierwszych trzech zespołów była równa. Jednak to my prowadziliśmy lepszym stosunkiem małych punktów, który wynosił 1,5 pkt na naszą korzyść.
W ostatecznej rozgrywce należało jeszcze pokonać drużynę z XIV Liceum Ogólnokształcącego z Warszawy, uzyskując wynik 3:1. Plan został wykonany, osiągnęliśmy sukces, wygrywając 3,5:0,5. Ponadto Michał Poświatowski został najlepszym szachistą spośród grających na III szachownicy zdobywając najwięcej punktów.
    W ten sposób drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Suwałkach pierwszy raz w historii szkoły została MISTRZEM POLSKI. Należy tez podkreślić, że to zwycięstwo otworzyło możliwość do reprezentowania Polski w Mistrzostwach Europy Szkół, które odbędą się w Nowym Sadzie w dniach 20-28.07.2013 r., ale jak zawsze potrzebne są środki finansowe na tak duże przedsięwzięcie.
Szachistom i ich opiekunowi serdecznie GRATULUJEMY!!!!.

Jedna odpowiedź dla “MAMY MISTRZÓW POLSKI – WIELKI SUKCES SZACHISTÓW!”

  1. Martin pisze:

    Congratulations!

Zostaw odpowiedź